«Сама винувата», «Це ти спровокувала», «Треба було думати», – як часто у суспільстві тих, хто постраждав від насильства, дискримінації та інших злочинів звинувачують у власних трагічних подіях. І замість підтримки і розуміння людина наштовхується на стіну нерозуміння і осуду.
Це явище має назву «віктімблеймінг» (у перекладі «звинувачення жертви»). І воно має небезпечні наслідки для людини.
Щоб запобігати віктімблеймінгу, важливо розвивати свідомість в суспільстві і належну реакцію. Кожен має зрозуміти, що насильство та дискримінація – це неприйнятні явища, що постраждалі заслуговують на підтримку та повагу. Необхідно сприяти у встановленні відповідальності за вчинені дії, захисту постраждалих у судових процесах.
Важливу роль також відіграє формування у суспільстві нульової толерантності до проявів насильства. Ще з дитинства необхідно роз’яснювати хлопчикам та дівчатам принцип, що будь-яке насильство, будь-якого рівня та форми, є неприйнятним та потребує ефективної реакції. Це означає, що будь-яка форма насильства повинна бути повністю засуджена, і що не можна приймати компромісів у цьому питанні. Нульова толерантність до насильства передбачає, що насильство не може бути виправдане ні в якій ситуації. Ця позиція заснована на ідеї, що кожна людина має право на життя, безпеку та повагу, і що насильство порушує ці права.
Якщо ви стикнулись з віктімблеймінгом, дискримінацією або насильством, і вам потрібна підтримка, ви завжди можете до нас звернутись. Разом легше долати навіть такі проблеми.
Цей матеріал повністю або частково фінансується фондом Kvinna till Kvinna. Фонд Kvinna till Kvinna не обов’язково погоджується з думками, висловленими в цьому матеріалі. Відповідальність за зміст несе автор.