Як може допомогти поліція у випадках домашнього насильства

Постраждалі від домашнього насильства не часто звертаються за допомогою до правоохоронних органів. Поки що у суспільстві існує думка: чим взагалі може допомогти поліція? Проте якщо чоловік принижує, ображає, б’є, знецінює дружину, важливо звертатися в поліцію. Нові закони дозволяють правоохоронцям швидко та ефективно реагувати на випадки домашнього та гендерно-зумовленого насильства. В тому числі застосовуючи обмежувальні заходи, такі як терміновий заборонний припис, коли кривднику забороняють наближатися до постраждалої та в будь-який спосіб з нею контактувати.

Що робить поліція задля убезпечення постраждалих від домашнього насильства Закон, що діяв в Україні до 2018 року, не передбачав ефективних механізмів  захисту  постраждалих від домашнього насильства. Зараз ситуація змінюється.

За словами начальника відділу превенції Краматорського відділу поліції Олексія Бєляєва (на фото), не було дієвих механізмів, а отже важко було надати допомогу особі, яка потерпала від домашнього насильства.

«Я працюю в поліції вже 24 роки, приблизно 15 з яких – в відділі превенції (раніше називався службою громадської безпеки). Саме ми наразі можемо убезпечити тих, хто потерпає від домашнього насильства. Важливо розуміти: особливо тяжкі злочини – вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, в 90% випадків  були скоєні на побутовому грунті. Раніше наша потерпіла не знала, куди звертатися, або не хотіла звертатися, тому що не бачила кінцевого результату цього звернення. А тепер є можливість швидко зреагувати та запобігти проблемам» – запевняє Олексій Бєляєв.


Начальник відділу превенції Краматорського відділу поліції Олексій Бєляєв

На території Краматорська вже 1,5 роки діє група швидкого реагування на факти домашнього насильства. Тобто це вузько направлені спеціалісти, які навчені професійно реагувати та фіксувати випадки насильства в родині.

«Всі співробітники, які виїжджають на випадки домашнього насильства, забезпечені планшетами, боді-камерами. Все, що відбувається, вони фіксують в режимі онлайн – дані записи ідуть як докази по кримінальному провадженню, – наголошує Олексій Бєляєв. – І в нас напрацьований механізм документування даних випадків та передачі їх до суду. Є навіть вироки, які набрали чинності, де у відношенні кривдника застосовано покарання у вигляді позбавлення волі».

ЦИФРА: З початку 2020 року в Краматорську групою швидкого реагування було складено близько 550 протоколів за фактами домашнього насильства (за ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення), 160 термінових заборонених приписів, відкрито до 30 кримінальних проваджень за ст. 126-1 Кримінального кодексу України – за систематичне скоєння домашнього насильства, є обвинувачувальні вироки, які вже набрали чинності.

Який захист може надати поліція в момент здійснення насильства

Якщо до поліції надійшло звернення про вчинення правопорушення або злочину, яке пов’язане з домашнім насильством, то перебіг подій може суттєво відрізнятися.

Якщо це кримінальне правопорушення, то кривдника буде ізольовано від постраждалої. Це може бути зроблено через винесення тимчасового обмежувального припису. Співробітник поліції проводить оцінку ризиків, і якщо конфлікт ще не вичерпаний до кінця, то може бути застосований припис в розрізі заборони спілкування або необхідності залишити приміщення. Цей обмежувальний припис може діяти від 1 до 10 діб, – розповів Олексій Бєляєв.

Важливо зазначити: якщо кривдник є власником житла, то це не впливає на рішення правоохоронців стосовно обмежувального припису. Тобто навіть власнику будівлі можуть заборонити приходити до себе до дому, якщо він застосовує насильство по відношенню до членів родини.

Якщо ж потерпіла не хоче залишатися з кривдником вдома, то правоохоронці можуть запропонувати їй притулок, тобто безпечне місце, де вона може перебувати сама або ж зі своєю дитиною.

В яких випадках постраждалі можуть звертатися до поліції

Інколи думають, що домашнє насильство – це виключно фізичне втручання. Це далеко не так! Сьогодні розглядають щонайменше 4 види домашнього насильства:

  1. фізичне – тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості;
  2. психологічне, включаючи словесні погрози, приниження, залякування – будь що, що здатне спричинити побоювання за безпеку власну чи рідних людей;
  3. сексуальне – ніхто не може примушувати до сексуальних контактів, навіть чоловік чи дружина;
  4. економічне – обмеження або позбавлення їжі, житла, грошових коштів, примус до праці або, навпаки, заборона працювати та інше.

Якщо ви або ваші близькі стикнулися з проявами насильства та вам потрібна допомога – дзвоніть за номером +38-050-420-2092

– спеціалістки та спеціалісти БФ «Слов’янське серце» завжди готові допомогти, тож #ЗнайДійЗвертайся !

Якщо є бажання, то можна ознайомитися з новелами законодавства задля захисту постраждалих від домашнього насильства. Тим паче, що з 2017 року відбулися суттєві зміни в законодавстві, які гарантують захист постраждалих від домашнього насильства – були прийняті нові закони, які дозволяють більш ефективно реагувати на випадки домашнього насильства:

  1. Стаття 173-2 КУаП України. Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування.
  2. Стаття 126-1 КК України. Домашнє насильство. Тягне кримінальну відповідальність за скоєння систематичного домашнього насильства.
  3. Стаття 390-1 КК України. Невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або непроходження програми для кривдників.

Створення цієї публікації стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), згідно з умовами гранту, наданого благодійному фонду «Слов’янське серце» в рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Зміст цієї публікації є відповідальністю благодійного фонду «Слов’янське серце» та не обов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів Америки.

#Слов’янське_серце #знай_дій_звертайся #GBVResponseFromTheHeart   #ЗахистВідНасильстваВідСерця